אורנה מיכלוביץ
הומאופתיה קלאסית
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 טיפול זוגי אלטרנטיבי - דרך הגוף

דף הבית >> טיפול זוגי אלטרנטיבי - דרך הגוף

זוגיות במבוי סתום –  טיפול זוגי אלטרנטיבי

(פיתרון קשיים בזוגיות תוך שימוש בEMDR הומאופתיה קלאסית והתמקדות)

רוני ותמר, בשנות הארבעים לחייהם, הורים ל3 ילדים בגילאי בית ספר, מחפשים לצאת ממבוי סתום בנישואים. הם שוקלים להיפרד כדי לשים קץ לחיים של ריב, אומללות ותסכול, אבל לא רוצים לפרק את המשפחה.

רוני מספר על המשבר בזוגיות:
"אי אפשר לצאת ראש איתה, כל מה שאני עושה לא יהיה טוב, תמיד יש לה ביקורת, כל פעם היא אומרת לי למה הילדים אוכלים מול הטלויזיה? והנה אתמול אני חוזר הביתה והיא יושבת עם הילדים וכולם אוכלים מול הטלויזיה. כשזה איתי אז זה נורא, אבל איתה זה בסדר. היא תמיד מתלוננת שאני לא עושה כלום בבית אבל כשאני מתחיל לבצע איזה תיקון, היא תתלונן  שאני לא נמצא איתה והכל תמיד עליה.  כשאני מסכים איתה, זה לא טוב כי אין לי עמדה משלי, אבל כשיש לי עמדה משלי אז אני לוחמני ועושה דווקא. אי אפשר להגיע לכלום איתה, אני לא יכול יותר"!


תמר:
"לא יכול יותר? מה זה אומר? זה הפיתרון שלך להשאיר אותי לבד לדאוג לילדים, לבית לנישואין? לי אין את הלוקסוס להיעלם".


רוני:
"שום דבר לא מספק אותה, כמה פעמים הבאתי עשיתי קניתי נשארתי ותמיד זה לא מספיק טוב בשבילה".


תמר:
"ומה עם האגרסיביות שלו? רק אתמול הצעתי בנחמדות שנעשה משהו ביחד בחג, ניסע לאיזה פיקניק, והוא אמר יאלה תצאי לי כבר מהווריד. כך בריב לפני הילדים"ריבים במשפחה השפעה על הילדים


כבר מהצגת הקונפליקטים צפים על פני השטח הדפוסים המרכזים אצל כל אחד מבני הזוג.   תמר היא הרודפת ורוני הוא הנמנע..

תמר נשאלה מה הרגישה כשרוני נעלם, ומתחיל למשל לתקן את המחסן. היא  הרגישה עזובה, לא אהובה, בלתי נראית,  לא מספיק חשובה כדי שיבחר לבלות איתה ביחד, לעזור לה. היא דחתה את המתנות שהביא כי הוא מביא אותן כדי לקבל אישור ממנה שאכן הוא בעל מוצלח, אבל היא לא רוצה לתת את האישור הזה, היא רוצה שיראה אותה שירצה לשמח אותה,  ולא שיתן לה כדי לקבל אישור על כך שהוא בעל טוב. 

תמר  דוחה את התפקיד שהוא מיעד לה, לאשר לו שהוא בן אדם טוב.

רוני לא הצליח לקבל את האישור לכך שהוא בן אדם טוב ובעל מוצלח שמצליח לספק את צרכי המשפחה, אשתו הלא מרוצה היא הוכחה מתמדת לכישלון שלו כבעל, וכגבר. לכן הוא כועס ומתרחק, והיא מקבלת פחות ופחות אישור לכך שהיא אהובה.

הם נמצאים במעגל קסמים שלילי,  תמר לא מספקת את הצורך של רוני באישור,לכן הוא מתרחק ממנה בתסכול. תמר כועסת על רוני שמתרחק ממנה ובכך מחזק אצלה תחושה של היותה בלתי אהובה, ולכן ממאנת עוד יותר לתרום לחיזוק הערך העצמי שלו,  מה שמכעיס אותו  ומרחיק אותו ממנה, מה שמחזק את תחושת הנטישה שלה ואת אי הרצון לספק לו אישורים.

כשתמר לא קבלה את דיעותיו של רוני הוא הרגיש תחושה גופנית ברורה, מן מתח ברום הבטן. כשהוא מתמקד  (מפנה קשב אל) על התחושה הזאת, צפה בהכרתו הקביעה – אני טיפש!! זאת אמונה שקרית ונוקשה שנוצרה ביחסים במשפחת המוצא.

בדרך כלל כשיש במפגש טעינות חזקה סביב נושא כלשהו, תתלווה לנושא הטעון תחושה גופנית, לתחושה מצורפת בדרך כלל אמונה שקרית שנוצרה בילדות. ההתמקדות של רוני בתחושה הגופנית ברום הבטן, העלתה בתודעתו את המילים "אני טיפש". רוני מחזיק בתודעה את המשפט "אני טיפש" ומעלה בעיני רוחו את אביו, שתמיד ביקר ותמיד נתן לו להרגיש שכל דבר שהוא מביא הוא לא מוצלח. עכשיו תמר כבר אינה מקור הבעיה, והיא גם לא הפיתרון. זזנו מהקונפליקט בזוגיות אל קונפליקט תוך אישי, בין החלק הילדי שמרגיש טיפש, ובין החלק הכועס על כך שרעיונותיו לא מתקבלים, ושמאמין שרעיונותיו טובים.
ההכרות של רוני עם החלקים השונים בתוכו, החלק המבקר מול החלק הילדי שתויג כ"טיפש" , הזיז את הבעיה מהיחסים בזוגיות אל הקונפליקט הפנימי.


טראומות ופגיעות ישנות

שיטת ההתמקדות, כמו EMDR  היא שיטה שהוכחה כיעילה בעיבוד דפוסי חשיבה נוקשים שעומדים בשורש הקונפליקט הזוגי והפנימי. העבודה נעשית דרך התחושה הגופנית שמתלווה בדרך כלל להפעלה של אמונה שקרית כזאת, בתוך הדיאלוג הזוגי.

עבודה עם התחושות שעולות במפגש הזוגי, בהתמקדות וEMDR , תביא לעיבוד מחודש של אמונות שקריות כתוצאת מטראומה ופגיעה חוזרת ביחסים מוקדמים.

רוני סיווג את עוצמת התחושה הלא נעימה המתעוררת מול דיעה מנוגדת של תמר ושקשורה לתפישת עצמו כטיפש במספר 6  מ10.

הוא התבקש להפנות קשב לתחושה הגופנית וגם להחזיק בתודעתו את הזיכרון של אביו הדוחה את רעיונותיו. לאחר כמה מיקצי גירוי דו צידי של המוח  (EMDR) באמצעות הזזת העיניים  ימינה ושמאלה, עוצמת התחושה יורדת ל2 ואחר כך נעלמת. רוני השתחרר מאמונה שקרית לגבי עצמו, וכך  בהמשך, היה יכול לנהל דיון מול עמדות שונות משלו ומבלי להיאטם, לברוח, להתיאש, ומבלי שבטחונו יתערער..טיפול זוגי וEMDR
איך יתבטא השינוי במישור הזוגי? רוני לא בורח מהקושי , עומד על דעתו מול דיעותיה המנוגדות של תמר,  וכך היא לא מרגישה נעזבת.

תמר עובדת על התחושה הגופנית שעולה כשרוני נעלם. זוהי תחושה כבדה באיזור החזה.. התחושה מעלה בתודעתה תמונה של אביה, שמעדיף את אחיה המוצלח על פניה. היא פוגשת אמונה שבה אין שום דבר שיצור עניין או חיבה כלפיה מצידו של אביה, ומצד כל גבר אחר.  מתנסחות בתודעתה המילים "אני לא אהובה ואין בי שום דבר שיגרום למישהו לאהוב אותי" והתחושה הזאת הולכת ומתפוגגת תוך העבודה בEMDR ובהתמקדות.


EMDR ריפוי טראומות מהעבר ושינוי תפישות לגבי העצמי


אפשר  היה לצפות, בשלב כלשהו בטיפול זוגי, שתמר תלמד להיות נחמדה יותר  לרוני כשתציב מולו דיעות עצמאיות משלה המנוגדות דיעותיו, וכך לא תגרה חוסר ביטחון אצלו, הוא לא יברח והיא לא תינטש,  שינוי כזה, בו רוני לא בורח ולא נבהל ותמר נחמדה יותר, עדיין ישאיר את בני הזוג תלויים זה בהתנהגות של זו, ויום גרוע לאחד מהם ידרדר את המצב חזרה לנקודת המוצא. ריב תסכול, מבוי סתום.

שינוי של ממש יהיה בתחום התוך אישי:  במקומות הפגועים ובאמונות השליליות לגבי עצמם, כשרוני כבר לא ירגיש חסר ערך ומטופש, וכשתמר תדע שהיא אהובה. שינוי במקומות הפגועים האלה יאפשר  לוותר על הציפיה לאישור מבני הזוג, ותתחיל להיווצר שיחה של בוגרים. הכעס והנקמנות של תמר, כמו ההימנעות והעלבון של רוני, מגיעים ממקום ילדותי שלא מאפשר שיחה על הדברים. המקום הילדותי הכועס והמתנקם יוחלף בעצמי בוגר שיכול להסתכל על הצרכים של שניהם, לכוון את התנהגותם בתבונה,לקחת אחראיות על האוירה במערכת המשפחתית,  להביא עמדות  וצרכים לדיון משותף. שני בני הזוג יחוו פחות דחיה מעצם זה שיהיו פחות תלויים באישורים וחיזוקים מהצד השני.


טיפול זוגי בהתמקדות וEMDR לפיתרון קונפליקט ומשבר בכדי שזה יקרה צריכה להיפתח שיחה בין החלק הבוגר אצל כל אחד והחלק הילדותי  שלו, כך יתפתח אצל כל אחד מהם מנגנון של הרגעה עצמית. זה מנגנון חיוני להצלחה של זוגיות, היכולת של כל אחד מבני הזוג להרגיע את הילד הנזקק, הכועס, הנעלב שבתוכו ולהחליט על התנהגות בוגרת שיש בה אמון, וראיה של טובת המערכת כולה.

אז איך זה קורה?

הדרך לאבחן את האמונות הנוקשות והקונפליקטים הפנימים היא במסגרת המפגש המשותף שמציף את הקונפליקט כפי שבני הזוג חווים ביחסים. הטיפול הוא בטראומות ממושכות ופגיעות מהעבר, שהביאו לאמונות שגויות ונוקשות. הטיפול הפרטני יכול להיעשות במסגרת המפגש המשותף אלא אם כן בני הזוג לא מרגישים נוח להתמקד בעצמם, או להיות נוכחים בהתמקדות בן זוגם, ואז עדיף לעבד טראומות בנפרד ולבחון את השפעת העיבוד על המערכת הזוגית.
 
EMDR – היא שיטה של גירוי דו צידי  של המוח , בערוץ ויזואלי תחושתי או שמיעתי,  תוך די הכוונת קשב לנושא טעון. הגירוי הדו צידי מאפשר למוח, בדרך שעוד לא מוסברת, לעבד תכנים טעונים שלא עובדו במשך שנים, ובכך לרפא פצעים רגשים ולשנות אמונות שקריות לגבי העצמי, לעדכן את תפישת העצמי ולפוגג רגשות קשים.
 
התמקדות – עבודה עם תחושות גוף שמהוות שער למכלול זכרונות רגשות, אמונות וגישות. הפניית הקשב אליהם מניעה תהליך של תובנות שמביאות, לעיבוד של התכנים האלה ושינוי במטענים שעומדים מאחוריהם, ושינוי אמונות קדומות ולא עדכניות שנוצרו סביב פגיעות אלו בשלבי חיים מוקדמים יותר, כשהיכולת השכלית היתה מוגבלת,  בזמן שבו תיווך של מבוגר לא התקיים ועיבוד החוויות לא התאפשר.

הומאופתיה קלאסית –  שיטת טיפול שאף היא, בדרך שאינה ברורה עדיין, מניעה תהליכי ריפוי פנימים ומשפיעה על הרגש, האמונות, ודרכי הפעולה שנובעים מפגיעות רגשיות מהעבר.

 אבחון הקשיים והמקומות ה"תקועים" נעשה בקלות מתוך צפייה ביחסים בתוך הזירה הזוגית.

טיפול זוגי בהתמקדות
הקושי בזוגיות מציף מאד מהר את הקושי האישי שאיתו מתמודד כל אחד מבני הזוג. במקרה המתואר כאן היה ברור שתמר מחפשת גבר חזק להישען עליו, לא דומה לרוני,  שנזקק לאישורה. היא רוצה להרגיש אהובה, רוצה שבן הזוג יוכיח לה יום ולילה שהוא רואה אותה ודואג לה וחפץ בחברתה. כשאין מענה לצורך הזה, היא מתוסכלת וכועסת , מיואשת ומעליבה. בזוגיות מופעל אצלה החלק הילדותי, קמה לתחייה הילדה שלא הצליחה לקבל מאביה אישור להיותה אהובה, והיא מנסה לקבל את האהבה והתמיכה מבעלה. הצורך שלה בתמיכה מעוור אותה לגבי מצבי חיים שבהם לא יהיה נכון לקבל את התמיכה המידית הזאת, כמו במצב שבו הבעל מתרחק כדי לפרנס את המשפחה, והילדה שבה חווה את ההתרחקות כחוסר אהבה.


טיפול בטראומות מהילדות, התמקדות וPTSD


תרופה הומאופתית (צמח ממשפחת הנוריתנים) האיצה ריפוי במקום הפגוע, הנטוש הבודד  והמפוחד, שמנסה לקבל אישור תמיכה והרגעה מ"מבוגרים" בסביבתה, והזעם שלה על "התרחקותו" של רוני שכך. היא הפכה סובלנית הרבה יותר להיעדרו מה שגרם לו להיעדר פחות.

התרופה ההומאופתית שרוני קיבל הביאה לטיפול באותן פגיעות שספג לחיזוק ביטחון עצמי והוא הרגיש מחוזק ופחות תלוי במשוב החיובי שאמור לקבל מהסביבה. רוני המחוזק ספג פחות דחיות מתמר, וכך גם ברח פחות ונעדר פחות, שניהם הרגישו מסופקים יותר

המטרה בטיפול זוגי מכוון עצמאות, תהיה לחזק את החלקים הבוגרים אצל כל אחד מבני הזוג,  ולהבריא את החלקים הילדותיים הפגועים.

 בצד הבינאישי תהיה תזכורת לכללי תקשורת לא פוגענים, לחיזוק האמונה בהוגנות ובשיוויוניות שבקשר, והסתמכות על השיחה ככלי לפיתרון חיכוכים, בקבלת כלים לניהול שיחה בונה. במקביל תהיה עבודת הבראה תוך אישית, על החלקים הפגועים, הילדותיים, על הטראומה המצטברת שנגרמה בתוך יחסים לא בריאים במשפחות המוצא

המפגש הטיפולי הזוגי מעלה מיד על הבמה את הקונפליקט בין בני הזוג, ומניתוח הקונפליקט אפשר להבין, כמו בתיאור של רוני ותמר, מהם הקשיים הפנימים שהביאו לקונפליקט הזוגי.

 

פתרון בעיות בזוגיות בשיטות אלטרנטיביות

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים