אורנה מיכלוביץ
הומאופתיה קלאסית
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 תרופות בהומאופתיה - מדריך למשתמש

דף הבית >> תרופות בהומאופתיה - מדריך למשתמש
 
איך להשתמש בתרופות הומאופתיות
 
תרופה הומאופתית משפיעה על המערכות הנפשיות והגופניות.  מכינים אותה מחומרים המצויים בטבע - צמחים, מינרלים, מתכות, או מחומרים הלקוחים מהחי. (דוגמאות לתרופות - בהמשך הדף).
 
החומרים מדוללים במידה כזאת שלמעשה לא נשאר בתמיסה שום חומר. לכן התרופה אינה רעילה והיא כשרה. למרות שטכנית אין בתרופה חומר - משהו מהחומר המקורי כן השאיר חותם, ולכן השפעה של כל תרופה שונה, בהתאם לחומר המקורי אותו דיללו.
 
אפשר להרוס, או לבטל זמנית השפעה של תרופה,  עם חומרים כימים, ריחות,  קרינות, תרופות, ומאכלים אשר משפיעים על האנרגיה שלנו ועל מערכת העצבים.
 
כל אדם רגיש במידה שונה להשפעות של גורמים אלה. בהמשך יפורט מה הגורמים אשר רוב האנשים רגישים להם, ואשר עלולים לבטל את השפעת התרופה.


 מכינים תרופות הומאופתיות מחומרים של הטבע

רוב התרופות ההומאופתיות מכינים מצמחים


בתקופת הטיפול הראשונה יהיה נכון להימנע מהחומרים הבאים, הדיעות חלוקות בין ההומאופתים עד כמה באמת חומרים אלה מבטלים את השפעת התרופה ההומאופתית או רק מקטינים את יעילות התרופה בתקופה בה נחשפים לחומרים הבאים או חלקם.
 
קפה: קפה ידוע כמעכב תהליכי ריפוי טבעיים ובתחילת תקופת הטיפול  יכול לבטל לגמרי את אפשרות השפעתה בהמשך. כמובן לא כל אדם רגיש במידה שווה לקפה ויש אנשים הנהנים מהטיפול גם אם לא ויתרו על שתית הקפה.
 
מנטה: נענע, מנטול. כדאי להשתמש במסטיק פירות ומשחת שינייים נטולת מנטול
 
אלכוהול וסמים: מלבד יין לקידוש יש להימנע מאלכוהול בחודש הראשון ללקיחת התרופה. אחרי החודש הראשון אפשר לשתות עד חצי כוס יין  או בירה ביום, אבל לא להתקרב למצב של שכרות. 


בההמאופתיה קלאסית- מכינים תרופות גם ממינרלים
תרופות: יש להימנע מלקיחת תרופות חדשות, שלא מתוך תיאום עם המטפל.
 
(במידה ויש תרופות הנלקחות באופן קבוע – 
יש להמשיך ולקחתן כרגיל).

להימנע בעיקר מלקיחת תרופות הומאופתיות בנוסף לתרופה שנבחרה עבורך על ידי ההומאופת.

 
אם את/ה לוקח/ת באופן קבוע תרופות חשוב לא לעשות שום שינוי בחודש הראשון לטיפול ההומיאופתי ולקחת את התרופות כסדרן.


חיסונים: אם חוסנת לאחרונה או לקחת אנטיביוטיקה, יש לחכות כמה ימים ורק אז לקחת את התרופה ההומאופטית.
 
הרדמה: יכולה לבטל את השפעת התרופה, לכן כדאי לתכנן טיפול שינים לפני או אחרי הטיפול ההומאופטי. מצב השיניים יכול להשתפר עם הטיפול לכן אם אפשר, עדיף לדחות את הטיפול  ולראות אם יש שיפור בעקבות לקיחת התרופה ההומאופתית.
 
נפתלין, קמפור: מצוי בעיקר בקטורת או  במשחות שונות  ויש להימנע מלהריח את זה. עשוי לבטל  השפעה של כל תרופה הומאופטית.
 
טיסה, שדות מגנטים, בוץ של ים המלח, טיפול בחשמל בלייזר, רנטגן: עלולים לבטל את השפעת התרופה בתקופה הראשונה לטיפול.
 
 יש אנשים שרגישים לריחות חזקים כמו ריח של צבע טרי, בושם, שום בצל חומץ ואוכל מתובל. השתדל להתרחק מריחות וחומרים אלה אם אתה רגיש להם. 


איך לקחת תרופה הומאופתית?

בדרך כלל יש לצום כשעתיים (ללא אוכל ללא מים) לפני לקיחת התרופה ושעה אחרי הלקיחה.
את התרופה ניתן לשים מתחת ללשון - ללא מגע יד - ישירות מהקופסא - ולחכות שהכדורים ימסו, או יעלמו..
דרך נוספת: להמיס את הכדורים (שלושה - אם מדובר בגלובולים) בחצי כוס מים מינרלים ולקחת כפית אחת מהתמיסה, כמובן אחרי צום. לזרוק את הכלים החד פעמים ששמשו להכנת התמיסה ולצום שעה נוספת
.
הדוגמאות הבאות הן רק להמחשה, כל פורטריט הומאופתי גדול ועשיר מהתיאורים התמציתים המובאים כאן וכמובן אין לתת תרופה על סמך מספר קוים, שמובאים כאן. 
 

קמומיל הומאופתי ירגיע ילדים חסרי שקט ורגזנים
קמומיל
מי שיתאזן ויבריא (למשל מכאב אוזנים, כאב בטן, ועוד) 
בעקבות לקיחה של תרופה הומאופתית מצמח הקמומיל הוא מי שמאופיין ברגזנות ורגישות גדולה, ויש לו תגובות חזקות וקיצוניות לכל מצב שלו גורם באופן קיצוני צער וכאב, ילדים שיתאזנו ויתרפאו אחרי לקיחת קמומיל הם ילדים שמוציאים שיניים ומגיבים בעצבנות גדולה, לא ישנים, סובלים מסיוטים, לפעמים זורקים מה שהורה מציע להם, רבים ולא מרוצים, מתנהגים בחוסר התחשבות אל כל מי שמסביבם, מרגישים  טוב יותר בחום וכשהם בתנועה ועל הידיים אצל ההורה..
פחדים בלילה, סיוטים, ביעותים, קוראים לאמא
 בלהדונה
בלהדונה, אטרופה רפואית, היא צמח ממשפחת הסולנים. התרופות מהמשפחה הזאת ינתנו לילדים שסובלים מפחדים, בעיקר בלילה, מביעותים, וחלומות רעים,  פוחדים מכלבים ובעלי חיים, ילדים שלפעמים לא מסתגלים חברתית בגלל פחדים והתנהגויות שקשורות בהתמודדות עם הפחדים (לדוגמא, תוקפנות, תלות, היצמדות)..
 
מי שיתאזן מבלהדונה יהיה לרוב ילד היפראקטיבי, בעל חושים חדים. מוסח בקלות, רעש וריחות מפריעים לו.. כל הזמן זז. מלא דמיון וחיים.
לעיתים מרטיב במיטה עד גיל מאוחר, לעיתים יכול להיות אגרסיבי ולריב, בדרך כלל  מלא חיים ומהיר, עם הרבה אנרגיה ואקסטרוברטיות, מגיב בהרבה עוצמה, נראה בריא וחזק.
במצבים אקוטים כשהחום עולה במהירות, הפנים אדומות,אישונים מוגדלים, הראש חם הרגלים קרות יש צמא (למים או לימונדה)ורגישות מוגברת לרעש ותזוזות.


 

ליקופודיום - טחב כף הזאב
תרופה טובה לבעיות עיכול, בעיות אף אוזן וגרון (והרבה בעיות אחרות, לרוב בצד ימין של הגוף) אצל אנשים שהקונפליקט העיקרי שלהם הוא בין תחושה של חוסר יכולת, חוסר אונים,  קושי להתחייב, פחד להיכשל ומצד שני צורך גדול להצליח להתקדם להרשים ולהיות בעמדת השפעה. 

 
 
 
 
 
טיפול הומיאופתי בבעיות התנהגותבעיות קשב וריכוז - טיפול הומאופתי

 
סטרמוניום - דטורה
סטרמוניום  - צמח רעיל ממשפחת הסולנים -ניתן לפעמים   לאנשים שפחד גדול מנהל אותם. הפחד מתבטא לפעמים באלימות, בהרסנות והשתוללות,  הם יתקפו את מי שמפחיד אותם ובדימיונם בא לתקוף אותם,  ובעיקר חיים בתחושה של להיות לא מוגנים וחשופים לסכנה,רמדי שיכול לעזור לילדים שמפחדים לישון בחושך, להיכנס למקומות חשוכים כמו מנהרות, נצמדים להורים, מתעוררים בלילה בצרחות ואז נצמדים להורה אבל לא מזהים אותו, ילדים שמגמגמים אחרי בהלה, ופחד גדול, שמפחדים בלילה מפחדים מכלבים מרוחות מביעים עניין בדת. כמובן התרופה מהצמח יכולה להועיל במצבים שונים ורבים ויש לבחון כל מקרה לגופו.

תרופה מחלב
אם אתה מרגיש שחסרה לך בהירות, שמתלבט הרבה מידי, חושש להקבל החלטה ולהתחייב, שמעדיף להיות פסיבי, שקשה לבטא את עצמך. אם קשה לך  למצוא בן זוג שאוהב ומעריך, אם אתה עובד בעבודה שלא לפי יכולותיך,  עבודה שלא עושה טוב להערכה עצמית ומקשה עוד יותר על ביטוי עצמי, שהחיים נראים חסרי משמעות. אם נראה לך שלא התיחסו אליך לפי ערכך וכך לא בנית הערכה עצמית מתאימה למי שאתה, שיש טינה כלפי משפחת המוצא בגלל אפלייה, אבל הריחוק לא פותר את הספק העצמי. אם יש כעס, שלא מתבטא ישירות ובגלוי,  (כן מתבטא ביחסים בטוחים), ובכלל לתחושת הסבל יש מעט ביטוי. אם את לוקחת הרבה על עצמך ונוטה להאשים את עצמך כשלא מסתדר ונפגעים קרובים. אם כל נושא הזוגי תקוע ויש חשש בהתקרבות למי שמושך, בגלל ספק עצמי וחשש מהילכדות בקשר ואיבוד החופש, אם את לא בטוחה בנשיות, כל האפיונים האלה עשויים לכוון לתרופה מחלב. תרופה כזאת תביא לבהירות, ליכולת החלטה, לעליה בהערכה עצמית וביכולת לקבל החלטות נכונות.

חומצות
 השירות לאחרים היא חויה מתסכלת בשביל מי שתרופתו קשורה לחומצה, כי ההקרבה והשירות- המאפינים אותם - לא מביאים לשום דבר ורק מכלים את כוחותיהם, ההקרבה עבורם היא עוד דרך של  הרס עצמי. הם לא חושבים מה הם צריכים עבור עצמם וההנאה שלהם, אלא מנסים להבין מה השני צריך ולמלא את צרכיו.. הם יעשו הרבה בשביל המשפחה, הם תמיד מקריבים אבל לחינם – לא יוצא מזה כלום, ואין סיפוק או ברכה בעמלם..  הם צריכים הכרה במאמציהם אבל ההתנהגות שלהם כאילו מבטלת את הצורך שלהם בהכרה ומשדרת – אל תודו לי, לא עשיתי כלום 
הם לא מאפשרים לעצמם לקבל – ולא מפתחים משהו שיסב להם הנאה..

 
עיפות שחיקה תשישות - טיפול הומאופתי להתחדשות
הרבה פעמים יש חולשה של חוט השדרה – 
קושי בהשגת מבנה יציב – ובעקבות הקושי גם 
נוקשות יתרה.. כך גם אצל התרופות מאשלגן, גם אצלם יש דגש על המשפחה ומעט יחסים עם העולם בחוץ.. הם עושים הרבה לאחרים אבל בסופו של דבר נשארים בחוץ, ריקים ומותשים.. המשפחה נותנת להם מטרה ומבנה ואיזשהו ערך עצמי, בלי השירות למשפחה הם לא היו יודעים מי הם.. לפעמים הדרישות מהם הולכות וגדלות ויש מגבלה על היכולת שלהם לבצע, ולעמוד בדרישות, וכך מגיעים למצב של תשישות שאופיני כל כך למי שצריך תרופה מחומצה..
 
מגנזיום פחמתי
הילדים שיתחזקו ויבריאו עם לקיחת תרופה הומאופתית ממגנזיום הם ילדים חסרי חיוניות ובעלי שרירים חלשים, ורפויים שמתעיפים אחרי מאמץ אפילו קטן, חוזרים הביתה אחרי מבחן עם כאב ראש, שמתגבר בלילה, מרגישים רע בנסיעות, סובלים מקור. לתינוקות יהיה לפעמים ריח חמוץ. הבעיות מהם יסבלו יהיו בדרך כלל במערכת העיכול, דלקות מעי, וגם בדרכי הנשימה - ברונכיטיס. אלו ילדים שלא אוהבים חלב, אפילו עשויים להקיא אם שתו, ואוהבים בשר. בצד הנפשי הילדים רגישים למתחים וריבים ומנסים לרצות ו"להיות בסדר".
אם התמונה מתאימה אז אצל מבוגרים התרופה הקשורה במגנזיום יכולה להועיל בטיפול בערמונית מוגדלת ובבעיות בריאות שונות שקשורות בין היתר בעיכול ובשיניים.
 


 
מגנזיום זרחתי - mag-phos 6c
רמדי שיכול עזור מקומית לשכך כאבים עוויתים, שמוטבים בחימום.  יקל על שריר שנתפש או על  כאבי מחזור. כשהתרופה ניתנת בדילול גבוה יותר היא יכולה להניע תהליך שיקום איזון וריפוי אצל אדם שמתאפיין בחוסר ביטחון, חשש מעימותים וחששות בתחום החברתי שמתבטאים בהסתגרות ועיכוב בתחום הזוגי. 

תרופות בלידה


 

Caulophyllum thalictroides
 
 מאיץ לידה, מחזק ומארגן את הצירים. טוב לקחת אם הצירים חזקים אבל לא יעילים, לא ארוכים מספיק ומשנים מיקום. לקחת אם הצירים כואבים כאב שמקרין לגפיים, כשצואר הרחם לא גמיש ויש חולשה כללית גדולה מהמאמץ המתמשך.
כשלידה הארוכה גורמת לחולשה תשישות ועצבנות -  קאופיליום יארגן את הצירים ויגרום להם להיות קצובים ויעילים כך שהלידה תתקדם מהר יותר והיולדת תהיה רגועה יותר.

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים